Belső összhang

 Még több információ a stresszről azoknak, akik szeretnék megérteni a működését.

 

Az általános adaptációs szindróma(ÁAS):

 

Az említett 3 fázis:

1.fázis: (Vészhelyzet szakasza)

Mellékvese velő-adrenalint termel. Hatása hosszú ideig fennáll, nehezen bomlik le a vérből. Ez a vészhelyzet szakasza, az ellenálló képesség csökken. Ebben az állapotban  nem tudjuk megtenni amit kellene.

Jellemző rá: Száraz szem, fénylő bőr, merev tekintet. A vér az izmokba megy, a bőr kinyomja olajtartalmát, mert nincs benne keringés, elzáródnak a könnycsatornák. Az agyban kevesebb vér áramlik (az ösztönös túlélő mechanizmus miatt nem tudunk gondolkozni).

Később a levegő hatására elpárolog a bőr olajtartalma, a bőr fényessége csökken.

 

Mit tegyél? Keress valami olyan tevékenységet, ami feltölt. CSinálj valami olyat, ami megnyugtat. Pihenj, menj sétálni, jógázz, aludj, és igyál sok vizet, mert a folyadék kimossa a szervezetedben felhalmozódott káros anyagokat.

 

 

2.fázis: (Ellenállás szakasza, alkalmazkodik a stresszorhoz a szervezet)

Több órán át fennálló stressz. Kémiai változás jön létre, a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetben. A térérzékelés és a mélység érzékelése csökken.

Balesetveszélyes állapot! Most már tényleg állj le! Hagyd abba a pörgést, és pihenj meg! Vörös kód!

 

2-3.fázis: Mellékvese kéreg – kortizolt termel.

Ennek következtében beindul a glükogenezis (fehérjéből szénhidrátot gyárt a szervezet), így a vércukorszint emelkedik. Ez biztosítja a felfokozott állapot fenntartásához szükséges energiát, hogy meg tudjunk birkózni a problémával. Az erek simaizmainak tónusa fokozódik, így a harántcsíkolt és szívizom vérellátása nő. A kortizol szabályozását az ACTH negatív feedbackel végzi. Ha érzékeli, hogy túl sok van belőle, elkezdi csökkenteni a mennyiségét. A kortizol szint emelkedés csak átmeneti.

 

3.fázis: Kimerültség szakasz:

Betegség, halál. Sokat kell pihenni. Megoldatlan kemény probléma van a háttérben, amit nem tudtál megoldani. Nem vagy önmagad. 

 

Amint már szó esett róla,  stresszre az előagy lekapcsol, ami azt jelenti, hogy a hátsóagyba vonulunk, a túlélésre koncentrálunk. Csak reagálunk a helyzetre. Már régóta...

A szervezet ugrásra kész, a szimpatikus idegrendszer és a mellékvese felfokozott izgalmának révén.

Stressz hatására a hipotalamus aktiválja az agyalapi mirigy (adenokortikotróp-ACTH) hormonját, mely serkenti a mellékvese kortizon elválasztását. Ennek eredményeként megduzzad a mellékvese, sorvad a csecsemőmirigy és a nyirokrendszer.

Az ÁAS felismerésével bizonyította Selye János, hogy az endokrin rendszer és Központi idegrendszer összefügg egymással.

 

 

STRESSZ FAJTÁI:

 

Eustressz: Nem minden stressz káros. Az eustressz a szervezet aktivitásának fenntartásáért felelős. Megmérettetésben vagy vizsgahelyzetben segít, vagy valódi veszély esetén, hogy aktívak legyünk és leküzdjük a problémát.

Distressz: Ez a káros stressz. Az eustressz is átcsaphat distresszbe. pl: A stressz befolyásolja a szociális kapcsolatokat, magatartást, reprodukciót. Stressz „házi” oldása-humor, szex, tv (eközben nem gondolkozunk).

 

 A stressz kezelése: Különböző egyedek eltérően kezelik ugyanazt a stresszmennyiséget. (pl: kisegér és elefánt)

 

Stressz Okai:

Fizikai okok: fájdalom, nagy hideg, nagy meleg, táplálék- és vízmegvonás.

Pszichés okok: Egzisztenciális szorongás, félelem (családtag elvesztésétől, foghúzástól)

 

A stressz típusai:

Múló, tartós, folyamatos vagy szakaszos, de hatásuk össze is adódhat.

 

 

Különböző típusú stressz:

  1. Belső stressz, életmód: Helytelen táplálkozás okozhatja. A szervek nem kapnak annyi energiát, ami feladataik elvégzéséhez szükséges lenne. Ha külső stressz is hárul az agyra, egy semmiség miatt kibillenhet a szervezet az egyensúlyából. Kávé és cukor is káros a szervezetre. Édesség, kávé, cukor fogyasztása miatt a mellékvese kilúgozott, a test állandó riadókészültségben van. Mindig a leggyengébb szerv betegszik meg. 5mp harag vagy félelem 1 hét alatt dolgozható fel szervezeti szinten.
  2. Érzelmi stressz: A túlélési magatartást gyermekkorban tanuljuk. Mikor nincs idő végiggondolni a megfelelő választást, rosszul reagálunk. (pl.: lázasak leszünk dolgozat előtt) Ha a veszély elmúlik, a tünet is. Vagy előfordul, hogy túlzott megterhelés esetén húzzuk az időt, majd végül kevés idő marad a munka elvégzésére és kikészülünk. pl.: Ha idegesít a vasalás, csak akkor vasalsz, ha már nincs inged.

Ingerlő motívumok: személyek, dolgok kiváltják az automatikus stresszmagatartást. (betegségbe menekülés).

  1. Környezet által okozott stressz: Akinek gyenge az életenergiája, erősebben reagál a földsugárzásra(geopatikus stressz), oldószerre(allergia), zajra.

 

 

Ha letagadjuk a stresszt, megsokszorozzuk az erejét. A stressz módosult tudatállapottal jár (nem tudunk gyorsan dönteni, gondolkozni, a korlátok fokozódnak). Csökken a tudatosság, nem vagyunk urai a helyzetnek, nem látjuk lehetőségeinket, és azt várjuk, hogy a probléma majd magától elmúlik. 

 

PSZICHOSZOMATIKA:

Hosszú távú stresszre figyelemzavar, kimerültség, letargia lép fel a szervezetben -pszichoszomatikus betegségek alakulnak ki ( gyomorfekély, hipertónia, krónikus fejfájás, pajzsmirigy túlműködés, álmatlanság, bélprobléma, szívinfarktus,bőrbetegség, impotencia, alkohol és egyéb függés, pánik, depresszió,daganat.) 

A stressz gátolja az immunrendszer működését, baktérium és vírusfertőzésekre is lehetőséget teremt.